CENA FAIR PLAY SOV

09.06.2014 12:30

 

ObFZ Prešov Klub fair play Slovenského olympijskeho výboru - 5.6.2014

Zrkadlová sieň bratislavského Primaciálneho paláca bola vo štvrtok 5.6.2014, dejiskom odovzdávanie cien Klubu fair play Slovenského olympijského výboru za rok 2013. 

Reprezentačné priestory najvýznamnejšej budovy klasicistického štýlu v hlavnom meste ( Primaciálny palác na Primaciálnom námestí dal vybudovať arcibiskup a kardinál Jozef Baťán (Batthyány), podľa projektu architekta Melchiora Hefeleho v rokoch 1777 - 1781 a pôvodne bolo sídlom ostrihomskeho arcibiskupa).

Počas príjemného štvrtkového popoludnia sa Zrkadlová sieň zaplnila známymi postavami slovenského olympijského hnutia. Prítomní boli bývalí aj súčasní športovci, funkcionári, ako aj predstavitelia slovenskej politickej scény. Za všetkých spomenieme ministra školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Dušana Čaploviča, prezidenta Slovenského olympijskeho výboru Františka Chmelára, predsedníčku Klubu fair play SOV Janku Stašovú, slovenskú aj českú členku exekutívy Európskeho hnutia fair play (EFPM) Katarínu Ráczovú a Květu Peckovú - Jeriovú, predsedníčku komisie pre ženy a šport pri SOV Máriu MračnovúVladimíra Millera (viceprezidenta SOV pre olympizmus)  a dalších členov rady olympizmu SOV, kolégií SOV a jednotlivých komisií SOV.

Slávnosť moderoval rozhlasový, športový komentátor Peter Buček, prítomní bol aj rozhlasový a televízny športový komentátor Stanislav Štepán.

Obohatením programu boli kultúrne vložky s vystúpením dvoch tanečných športových párov, Diany Tekelyovej s Martinom Kassayom a Margaréty Klimovej s Róbertom Ďurišom, spevácky vstup Ivany Szatmáryovej a klasická hudba v podaní sláčikového kvarteta Základnej umeleckej školy Júliusa Kowalského v Bratislave. 

Pred prezidenta Slovenského olympijského výboru Františka Chmelára v tejto exkluzívnej spoločnosti predstúpil aj zástupca Oblastného futbalového zväzu Prešov, rozhodca Ján Hudák s touto charakteristikou:

JÁN HUDÁK, 59 rokov - rodák Z Radatíc

Pôsobí v súčasnosti štruktúrach ObFZ Prešov a v úlohe futbalového rozhodcu sa prezentuje na regionálnych ihriskách už temer 40 rokov. Od 7.mája 2013 je nositeľom Ceny fair play Ivana Chodáka za výnimočný čin. Za dlhoročnú funkcionársku a rozhodcovskú činnosť obdržal bronzovú aj striebornú medailu ObFZ Prešov. Ján Hudák je príkladom pre nastupujúcu generáciu adeptov rozhodcovského remesla a novicom s píšťalkou a zástavkou, pomáha svojimi dlhoročnými skúsenosťami v ich kvalitatívnom raste.

V rokoch 1991 - 1999 bol arbitrom vo futbalových súťažiach riadených VsFZ Košice. V úlohe funkcionára prispel k rozvoju futbalu v TJ Družstevník Radatice a v dievčenskom futbalovom klube DFK Prešov (fungovalo v ňom družstvo žien, dorastu aj žiačok). Hlavne v ženskom futbale dosahoval významné úspechy. Jedenásť ročníkov hrali prešovské futbalistky najvyššiu slovenskú súťaž I. ligu. V klube vyrástli aj mnohé reprezentantky Slovenska v tomto športe ako Katarína Girašeková, Mária Zubková, Júlia Pivarníková, Nikola Kišidayová, Anna Petrušová, Viera Mašlejová, Anna Vozárová, Miroslava Guňová, Anna Jurkaninová, Lenka Pacáková, Petra Bednarčíková, Mária Natafalušijová, Ivana Mikulová, Jana Bačová.

Udalosť:

Na majstrovské futbalové stretnutie 2. kola II. B triedy žiakov 2013 Miklušovce - Žipov (31.8.2013), bol nominovaný rozhodca Ján Hudák. Pred úvodným výkopom v rámci rozcvičky strieľali domáci hráči na svojho brankára. V blízkosti brány sa ocitlo päťročné dievčatko, Karinka Sedláková. Prudká lopta ju trafila rovno do hrude. Ján Hudák nestratil duchaprítomnosť a okamžite reagoval.

Dievčatko upadalo do bezvedomia a malo veľké problémy s dýchaním. Po chvíľach, ktoré mu pripadali ako celý život sa mu Karinku podarilo prebrať k životu. V súčasnosti je slečna zdravotne v poriadku a často v sprievode rodičov navštevuje stretnutia na ktorých je Ján Hudák prítomný.

Ján Hudák sa ocitol medzi slovenskou športovou "smotánkou" a významným spôsobom tak reprezentoval Oblastný futbalový zväz Prešov v celoslovenskom význame.

Svedčí o tom aj skutočnosť že v dvadsaťročnej histórii Klubu fair play Slovenského olympijského výboru boli z futbalového prostredia ocenení od roku 1993:

Jozef Vengloš, Ján Haspra, Ján Popluhár, Bohuslav Ďurčák, Jozef Vonšák, Ladislav Béreš, Milan Tabak, Miroslav Schneider, Vladimír Martaus,  Ladislav Kačáni, Ivan Horvát, Miroslav Ondrušík, Titus Buberník, Eleg Jakubička, Marcel Pavlík, Stanislav Seman, Marek Ujlaky a Ján Čapkovič.

Konkrétne z mužov v čiernom je Ján Hudák iba druhým laureátom (prvým bol v roku 1997 futbalový rozhodca Stredoslovenského futbalové zväzu Milan Schneider, za príkladný čin), ceny Klubu fair play SOV v  doterajšej histórii. 

Ocenení za rok 2013:

Hokejista Tomáš Slovák s najvyšším slovenským, českým aj európskym ocenením fair play Cenu Jána Popluhára – výročné ocenenie Slovenského olympijského výboru (SOV) za rok 2013 za príkladný čin v duchu fair play.

ŠTYRIA LAUREÁTI CIEN KFP SOV

Na bratislavskej slávnosti fair play boli okrem hokejistu ocenení aj držitelia cien Komisie Fair play SOV. Ceny sa tradične udeľovali v troch tematických kategóriách (príkladný čin, celoživotné vystupovanie v duchu fair play a propagácia fair play), pričom štyrom laureátom bola udelená Cena KFP SOV a dvanástim Diplom KFP SOV. Cenu KFP SOV za príkladný čin získal jachtár Radovan Max, za celoživotné pôsobenie v duchu fair play Štefan Gürtler a Ján Greguška a za propagáciu fair play Zuzana Wisterová.

Medzi ocenenými diplomami KFP SOV sú aj hádzanárska reprezentantka SR Lucia Gubíková, olympionik v behu na lyžiach Michal Malák. Diplomy KFP SOV si prevzali aj traja významní predstavitelia regionálnych olympijských klubov Michal Staňo, Viliam Mjartan a Peter Tichý. 
 
PREHĽAD OCENENÝCH A ZDÔVODNENIE ICH OCENENIA
 

CENA JÁNA POPLUHÁRA - VÝROČNÉ OCENENIE SOV ZA PRÍKLADNÝ ČIN V

DUCHU FAIR PLAY

TOMÁŠ SLOVÁK – Hokejista Tomáš Slovák, ktorý vlani obliekal dres HC Plzeň, aj vo vypätej atmosfére rozhodujúceho siedmeho zápasu finále českej extraligy proti HC Zlín predviedol pozoruhodnú rytierskosť. Len 14 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času za stavu 3:2 pre Plzeň sa priznal k tomu, že tečoval puk, ktorý skončil v hľadisku. Rozhodcovia si Slovákov teč nevšimli a pôvodne nariadili vhadzovanie v strednom pásme. Po rozhovore s hráčom však svoj verdikt zmenili a posunuli ho do obrannej tretiny Plzne. Súper krátko po buly vyrovnal a o víťazovi muselo rozhodnúť až predĺženie. Plzeň nakoniec zásluhou Martina Straku v druhom predĺžení rozhodla a získala svoj premiérový extraligový titul.

CENA KFP SOV – ZA PRÍKLADNÝ ČIN V DUCHU FAIR PLAY

RADOVAN MAX – Počas vlaňajších jachtárskych pretekoch Tatum na Zemplínskej Šírave, ktoré sa konali vo veľmi silnom vetre, Radovan Max z Jacht Klubu Šírava nezištne pomohol pretekárovi z inej kategórie Ludvíkovi Senčárovi. Jeho plachetnica sa počas prípravy na rozjazdu prevrátila. Hoci R. Max mal len minútu do štartu, priplával k otočenej lodi, zobral na palubu L. Senčára a výrazne označil prevrátenú plachetnicu. Po rozjazde vyhľadal prevrátenú plachetnicu, pomohol ju otočiť a priviesť ju do prístavu. Zhodou okolností rovnaká situácia sa zopakovala aj na druhý deň, jachtár znovu pomohol kolegovi.
 
CENA KFP SOV - ZA CELOŽIVOTNÉ PÔSOBENIE V DUCHU FAIR PLAY:

ŠTEFAN GÜRTLER – Dnes 90-ročný Štefan Gürtler patril od povojnového obdobia k významným osobnostiam slovenského futbalu ako hráč, tréner aj funkcionár. Neskôr sa výrazne angažoval pri organizovaní významných podujatí v regióny Hornej Nitry – napríklad ME mužov 1980 a MS juniorov 1991 v zápasení v Prievidzi. Vďaka priateľskému prístupu, láskavosti, rozvahe, pracovitosti, optimizmu i zmyslu pre spravodlivosť si v športovej obci získal veľkú autoritu.

JÁN GREGUŠKA  - Zakladateľ strediska vrcholového športu na Štrbskom plese Ján Greguška je významná osobnosť slovenského bežeckého lyžovania. Ako tréner vychoval celú plejádu pretekárov, pričom veľký dôraz kládol nielen na športovú stránku, ale aj na prípravu pretekárov na život.
 

CENA KFP SOV - ZA PROPAGÁCIU MYŠLIENOK V DUCHU FAIR PLAY:

ZUZANA WISTEROVÁ – Známa športová novinárka Zuzana Wisterová dlhé roky pôsobila v denníkoch, v súčasnosti vedie časopis Tenis. Dlhodobo sa venuje problematike paralympijského hnutia a je spoluautorka niekoľkých kníh z paralympiád. Jej novinárska činnosť sa vyznačuje nielen odbornosťou, ale aj  rešpektovaním princípov novinárskej etiky a propagáciou príkladných ľudí aj činov.
                           
DIPLOM KFP SOV - ZA PRÍKLADNÝ ČIN V DUCHU FAIR PLAY:  
                 
JÁN HUDÁK – Futbalový rozhodca Ján Hudák pri rozcvičke pred zápasom žiakov Miklušoviec a Žipova účinne poskytol prvú pomoc 5-ročnému dievčatku, ktoré sa ocitlo pri bránke a zasiahla ho lopta. Dievčatko upadlo do bezvedomia a malo problémy s dýchaním. Ján Hudák poskytol prvú pomoc a podarilo sa mu ho prebrať  k životu. 
                 
LUCIA GUBÍKOVÁ – Hádzanárska brankárka Iuventy Michalovce a reprezentácie SR Lucia Gubíková v zápase Pohára EHF medzi slovinským Zagorje a Iuventou za stavu 23:19 pre domáci opravila výrok rozhodcu, keď priznala tečovanie lopty. Zagorje získalo loptu a náskok ešte zvýšilo. Skóre pritom hralo pre postup ďalej kľúčovú úlohu, preto bolo gesto L. Gubíkovej úctyhodné a na športovom poli málo vídané. Michalovce napokon postúpili ďalej s tesným skóre 52:51.

LUCIAN ZVARÍK a MICHAL GAJDOŠ – V zápase bývalých futbalistov poskytli Lucian Zvarík, Michal Gajdoš a ďalší ich spoluhráči okamžitú pomoc hráčovi Vladovi Sýkorovi, ktorý sa v bezvedomí zrútil na palubovku a začal sa dusiť. Až do príchodu záchranky sa intenzívne snažili o jeho oživenie. Lekársky zásah napokon zachránil veteránskemu futbalistovi život. Cenu prevzal predseda OK Lučenec Jaroslav Žingor.

MILAN FEKIAČ a RASTISLAV KAZANSKÝ – Atléti Rastislav Kazanský a Milan Fekiač počas vlaňajšieho Behu na Urpín pomohli atlétovi Miroslavovi Bobokovi pri epileptickom záchvate, ktorý dostal počas pretekov. Poskytli mu prvú pomoc a zavolali záchrannú službu.

MICHAL MALÁK – Olympionik v behu na lyžiach a dnes šéf bežeckého úseku SLA Michal Malák ako tréner poskytol na ZOH mládeže 2012 v Innsbrucku prvú pomoc dánskemu pretekárovi, ktorý bol po páde v šoku a nedokázal sa hýbať. Zachladzoval postihnuté miesto športovca snehom a svojim oblečením ho prikryl, aby nedošlo k podchladeniu. Následne privolal odbornú pomoc a asistoval pri transporte zraneného na snežnom skútri. Medzičasom označil kriticky úsek, aby nedošlo k ďalším kolíziám.
                                 

DIPLOM KFP SOV - ZA CELOŽIVOTNÉ PÔSOBENIE V DUCHU FAIR PLAY:

VILIAM MJARTAN – Predseda Olympijského klubu Spiš a člen výkonného výboru Združenia olympijských klubov SRViliam Mjartan je bývalý všestranný športovec (cyklistika, šerm, vodné lyžovanie). Bol dlhoročný šéf slovenského vodného lyžovania, v rokoch 1985 – 1990 podpredseda Čs. zväzu vodného lyžovania. Počas celoživotného pôsobenia v športe si vždy počínal v duchu fair play a v tomto duchu vedie aj regionálny olympijský klub.

MICHAL STAŇO – Predseda Olympijského klubu Žilina a podpredseda Združenia olympijských klubov SR Michal Staňo je bývalý úspešný atlét, neskôr organizátor množstva športových podujatí v žilinskom regióne, napríklad Zátopkovej desiatky. Zakladajúci člen OK Žilina organizoval množstvo besied o olympizme a športe na školách s cieľom prispievať k zdravému vývoju detí a mládeže pri dodržiavaní  myšlienok fair play. Ako vrcholový manažér významného podniku dlhodobo nezištne podporoval olympijské hnutie a športu v žilinskom regióne.

PETER TICHÝ – Bývalý hokejista a hokejový tréner Peter Tichý je zakladajúci člen a dnes podpredseda Olympijského klubu Prievidza, zároveň člen výkonného výboru Združenia olympijských klubov SR. Dlhodobo sa významne angažuje pri organizovaní olympijských a športových podujatí v regióne, je významný propagátor myšlienok olympizmu a príklad pre mladšiu generáciu.

EUGEN WÁGNER – Bývalý zápasnícky reprezentant Československa Eugen Wágner s aktívnym športom musel pred OH 1960 skončiť pre zranenie, ale významne sa presadil ako medzinárodný rozhodca a funkcionár. Rozhodoval na OH 1992 aj 1996, na 16 svetových a 18 európskych šampionátoch v zápasení. V roku 1999 mu svetová zápasnícka federácia udelila titul Čestný rozhodca. Člen OK Košice pôsobil ako prezident zápasníckeho klubu Lokomotívy Košice.
 

DIPLOM KFP SOV - ZA PROPAGÁCIU MYŠLIENOK V DUCHU FAIR

PLAY:                           

ANDREA SASVÁRIOVÁ - Bývalá reprezentantka ČSSR v šerme  Andrea Sasváriová sa trénersky dlhodobo a nezištne venuje mládeži. Ako trénerka sa popri zveľaďovaní športových schopností svojich zverencov sa snaží aj o rozvoj ich pozitívnych charakterových rysov. Často organizuje turnaje pre deti a mládež, na ktorých sa oceňuje aj príkladné vystupovanie v duchu fair play.

HISTÓRIA KLUBU FAIR PLAY SOV 1993 - 2014

SLOVENSKÍ NOSITELIA OCENENÍ MEDZINÁRODNÉHO VÝBORU FAIR PLAY UNESCO (CIFP)

CENA JEANA BOROTRU ZA CELOŽIVOTNÉ VYSTUPOVANIE V DUCHU FAIR PLAY

2002 MÁRIA MRAČNOVÁ (atlétka, pedagogička a funkcionárka)
 

ČESTNÉ DIPLOMY CIFP

1978 ONDREJ ZELEŇANSKÝ (atlét) – za príkladný čin
1982 VINCENT DUBEŇ, IVAN FIALA, JURAJ WEINCZILLER (horolezci) – za príkladný čin
1992 KATARÍNA RÁCZOVÁ (šermiarka a funkcionárka) – za celoživotné pôsobenie
1993 ZUZANA POLIAČKOVÁ (stolná tenistka) – za príkladný čin
1993 JOZEF VENGLOŠ (futbalista, tréner a pedagóg) – za celoživotné pôsobenie
1994 VĚRA ČAMBOROVÁ (plavecká trénerka) – za celoživotné pôsobenie
1997 MICHAL KUNIC (triatlonista) – za príkladný čin
1998 ALEXANDER INCZÉDI (džudista) – za príkladný čin
2000 MICHAL KRIŠŠÁK (horolezec) – za príkladný čin
 

ĎAKOVNÉ LISTY CIFP

1991 JÁN ZACHARA (boxer a tréner) – za celoživotné pôsobenie
1992 MILOSLAV MEČÍŘ (tenista) - za celoživotné pôsobenie
1995 JÁN POPLUHÁR (futbalista) - za celoživotné pôsobenie
 

NOSITELIA OCENENÍ EURÓPSKEHO HNUTIA FAIR PLAY (EFPM)

CENA EFPM

2006 MARTIN GABLÍK, RUDOLF BOŠJAK (horolezci) – za príkladný čin
 

ČESTNÉ UZNANIE EFPM

1999 KLUB FAIR PLAY SOV (KFP SOV bol v máji 1999 vyznamenaný za výnimočné a príkladné aktivity v tomto hnutí ako vôbec prvý klub fair play z národných olympijskych výborov v Európe)
 

ČESTNÝ DIPLOM + PLAKETA EFPM

2005 OSEMROČNÉ GYMNÁZIUM TRENČÍN – DRUŽSTVO VOLEJBALISTIEK
2007 JAROSLAV KATRIŇÁK (motorista)
2008 JÁN BEŇA (atlét)

SLOVENSKÍ LAUREÁTI S NAJVYŠŠÍM OCENENÍM KLUBOM FAIR PLAY

ČESKOSLOVENSKÉHO OLYMPIJSKÉHO VÝBORU

CENA FAIR PLAY

1978 ONDREJ ZELEŇANSKÝ (atlét) – za príkladný čin
1990 RENÁTA KASALOVÁ (stolná tenistka) – za príkladný čin
1990 RÓBERT RÓZIM (telovýchovný pedagóg, atletický tréner a funkcionár) – za celoživotné pôsobenie
1991 JÁN ZACHARA (boxer a tréner) – za celoživotné pôsobenie
1991 JOZEF LOHYŇA (zápasník) – za celoživotné pôsobenie
1992 MILOSLAV MEČÍŘ (tenista) – za celoživotné pôsobenie
1992 KATARÍNA RÁCZOVÁ (šermiarka a funkcionárka) – za celoživotné pôsobenie
 

LAUREÁTI NAJVYŠŠÍCH OCENENÍ FAIR PLAY SLOVENSKÉHO OLYMPIJSKÉHO
VÝBORU

(Cena fair play predsedu SOV, neskôr Cena fair play SOV, od roku 2005 Cena Radovana Kaufmana)
1993 ZUZANA POLIAČKOVÁ (stolná tenistka) – za príkladný čin
1993 JOZEF VENGLOŠ (futbalista, tréner a pedagóg) – za celoživotné pôsobenie
1994 ZDENĚK ŠÍBR (cyklistický tréner) – za príkladný čin
1994 JÁN HASPRA (futbalista) – za príkladný čin
1994 VĚRA ČAMBOROVÁ (plavecká trénerka) – za celoživotné pôsobenie
1995 BOHUSLAV ĎURČÁK a JOZEF VONŠÁK (futbalisti) – za príkladný čin
1995 JÁN POPLUHÁR (futbalista) – za celoživotné pôsobenie
1995 ONDREJ CIBÁK (vodný slalomár a funkcionár) – za celoživotné pôsobenie
1995 JAN MATOCHA (rýchlostný kanoista a tréner) – za celoživotné pôsobenie
1996 MICHAL KUNIC (triatlonista) – za príkladný čin
1996 MARTIN GREGOR (hádzanár a tréner) – za celoživotné pôsobenie
1997 LADISLAV BÉREŠ a MILAN TABAK (futbalisti) – za príkladný čin
1997 ALEXANDER INCZÉDI (džudista) – za príkladný čin
1997 VOJTECH KOCSIS (masér) – za príkladný čin
1997 RADOSLAV PRÍDALA (cyklista) – za príkladný čin
1997 MIROSLAV SCHNEIDER (futbalový rozhodca) – za príkladný čin
1997 PAVOL SAFKO (pedagóg, tréner a funkcionár) – za celoživotné pôsobenie
1998 VLADIMÍR MARTAUS (futbalový tréner) – za príkladný čin
1998 LADISLAV KAČÁNI (futbalista, pedagóg a tréner) – za celoživotné pôsobenie
1999 MICHAL KRIŠŠÁK (horolezec) – za príkladný čin
1999 IVAN HORVÁT (futbalista) – za príkladný čin
1999 MIROSLAV ONDRUŠÍK (futbalista) – za príkladný čin
1999 TITUS BUBERNÍK (futbalista a tréner) – za celoživotné pôsobenie
2000 PAVOL DEMITRA (hokejista) – za príkladný čin
2000 ELEG JAKUBIČKA (futbalista) – za príkladný čin
2000 MICHAL PŠENKO (lyžiar) – za príkladný čin
2000 HILDA MÚDRA (krasokorčuliarska trénerka) – za celoživotné pôsobenie
2001 RÓBERT ŠVEHLA (hokejista) – za príkladný čin
2001 GABRIEL ZELENAY (rozhlasový reportér, funkcionár) – za propagáciu fair play
2003 IVAN BUBELÍNY (atletický funkcionár) – za celoživotné pôsobenie
2003 PETER BUČEK (rozhlasový reportér) – za propagáciu fair play
2004 MARCEL PAVLÍK (futbalista) – za príkladný čin
2004 ŠTEFAN DAŇO (atletický funkcionár) – za celoživotné pôsobenie
2004 DUŠAN ČIKEL (atlét a funkcionár) – za celoživotné pôsobenie
2005 MARTIN GABLÍK a RUDOLF BOŠJAK (horolezci) – za príkladný čin
2005KATARÍNA BRANDOBUROVÁ (atlétka a funkcionárka) – za celoživotné pôsobenie (in memoriam)
2005 STANISLAV SEMAN (futbalista) – za celoživotné pôsobenie
2006 TOMÁŠ PITOŇÁK (hráč curlingu) – za príkladný čin
2006 MAREK UJLAKY (futbalista) – za príkladný čin
2006 JÁN ČAPKOVIČ (futbalista, tréner a funkcionár) – za celoživotné pôsobenie
2007 JAROSLAV KATRŇÁK (motorista) – za príkladný čin
2007 FLORIÁN LEITMAN (funkcionár, tréner a rozhodca) - za celoživotné pôsobenie
2008 BOHUMIL GOLIAN (volejbalista, tréner a funkcionár) - za celoživotné pôsobenie.

zdroj web stránka SOV

text pripravil: Attila Mikloško